Bir medyumun dolandırıcı olduğu nasıl anlaşılır?

Ünlü bir atasözümüz “Denize düşen yılana sarılır.” der. Çözemediği dertleri, altından kalkamadığı sorunları olan insanlar, yana yakıla dertlerini çözecek, sorunlarının üstesinden gelecek, kendilerine yol gösterecek birilerini ararlar. Bu yüzden de kendilerine hoş sözlerle ve cazip vaatlerle yaklaşan herkese inanmaya dünden hazırlardır.

Dolandırıcı ve sahtekar medyumların ağızları çok iyi laf yapar. İnsan psikolojisini iyi bilirler. Önceden ezberlenmiş, içi boş kalıp sözlerle önce kendilerinden yardım uman kişilerin gözünü boyarlar. Daha sonra ise abartılı ve uçuk vaatlerle akıllarını çelerler. Mucize yaratacaklarını, herkesin 21 günde yaptığı işlemi 2-3 günde yaptıklarını iddia ederler. Kesin ve garantili çözüm vaat ederler. Tabi ki bunların hepsi, kişiyi kandırıp parayı alana kadardır. Daha sonra kişinin telefonlarına cevap vermez, hatta numarasını engeller ya da telefonunu tamamen kapatıp iptal ederler. Kayıplara karışırlar.

Dolandırıcı medyumlar ve sahtekar medyumlar hesap numaralarını kendileri adına açmaz. Bunun yerine başkalarının adına açılmış hesap numaralarını verirler. Böylece şikayet durumunda kişi bir şey ispat edemez. Parasını kaptırdığı ile kalır. Ayrıca bu kişilerin kullandıkları telefon numaraları da başkalarına aittir. Sık sık numara değiştirirler. Kişiyi kandırıp parasını aldıktan sonra numarayı tamamen iptal ederler ya da kişiyi engellerler. Atılan mesajlara cevap vermezler.

Dolandırıcı medyumlar ve sahtekar medyumları ayırt etmenin yolu belli temel şeylere dikkat etmekten geçer. Mutlaka seçtiğiniz medyumun daha önce başkalarıyla çalışmış ve bu kişiler tarafından tavsiye edilmiş olmasına dikkat edin. Medyum şikayetleri siteleri ve sosyal medya sitelerindeki kullanıcı yorumlarını dikkatle okuyun. Hakkında şüpheli yorumlar olan medyumlara para göndermeyin, itibar etmeyin. En ufak bir şüpheniz varsa işlem yaptırmayın. Gerekirse işleminiz geç olsun ama güvenilir ve gerçek bir medyum tarafından yapılsın, paranız da, zamanınız da, umudunuz da boşa gitmesin.

Sayfamıza gelen medyum şikayetlerini okumak ve siz de şikayetinizi dile getirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir